Sukasi pomidorų lapai: kodėl tai atsitinka ir kaip išgelbėti derlių

Pomidorų augintojai dažnai susiduria su viena iš labiausiai paplitusių problemų – lapų susisukimu. Šis reiškinys gali pasireikšti įvairiais būdais: lapai gali susisukt į vidų, išorę, arba net visiškai susiraukšlėti. Daugelis sodininkų iš karto pradeda ieškoti drastiškų sprendimų, tačiau tikrovė yra sudėtingesnė nei atrodo.

Lapų susisukimas nėra liga – tai simptomas, kuris gali signalizuoti apie daugybę skirtingų problemų. Nuo paprasčiausio streso dėl karščio iki rimtų virusinių infekcijų. Supratimas, kodėl tai vyksta, yra pirmasis žingsnis link sėkmingo sprendimo.

Fiziologinis stresas: kai augalas kovoja su aplinka

Dažniausiai pomidorų lapai susisuka dėl fiziologinio streso. Tai natūrali augalo reakcija į nepalankias augimo sąlygas. Ypač dažnai tai nutinka karštomis vasaros dienomis, kai temperatūra viršija 30°C, o oro drėgmė yra žema.

Augalas susuka lapus bandydamas sumažinti vandens garavimą per lapų paviršių. Tai savotiškas apsaugos mechanizmas – mažesnis lapų paviršius reiškia mažesnį vandens praradimą. Šiuo atveju lapai dažniausiai susisuka į vidų, pradedant nuo apatinių šakų.

Kitas dažnas fiziologinio streso šaltinis – netinkamas laistymas. Tiek per dažnas, tiek per retas laistymas gali sukelti lapų susisukimą. Pomidorai mėgsta tolygų drėgmės kiekį dirvožemyje, o staigūs svyravimai verčia augalą stresą.

Kaip atpažinti fiziologinį stresą:

  • Lapai susisuka tolygiai visame augale
  • Spalva išlieka žalia
  • Nėra dėmių ar kitų pažeidimų
  • Problema pablogėja karštomis dienomis

Mitybos disbalansas: kada trąšos daro daugiau žalos nei naudos

Daugelis sodininkų mano, kad daugiau trąšų automatiškai reiškia geresnį derlių. Tai viena didžiausių klaidų pomidorų auginime. Perteklius azoto trąšų yra viena pagrindinių lapų susisukimo priežasčių.

Kai dirvožemyje per daug azoto, augalas pradeda intensyviai auginti žaliąją masę. Lapai tampa storesniais, tamsesniais, o jų kraštai pradeda susisukt į vidų. Šiuo atveju augalas dažnai „riebėja” – daug lapų, bet mažai žiedų ir vaisių.

Kita vertus, kalio trūkumas taip pat gali sukelti lapų susisukimą. Kalys yra atsakingas už vandens reguliavimą augale, todėl jo trūkumas sutrikdo normalų augalo vandens balansą.

Praktiniai patarimai mitybos subalansavimui:

  • Nustokite tręšti azoto trąšomis, jei įtariate perteklių
  • Padidinkite kalio kiekį – naudokite pelenų tirpalą arba specialias kalio trąšas
  • Atlikite dirvožemio pH testą – optimalus rodiklis pomidorams 6,0-6,8
  • Tręškite reguliariai, bet mažais kiekiais
Sukasi pomidoru lapai. Nuotrauka: https://www.istockphoto.com

Kenkėjų invazija: nematomi priešai

Ne visi kenkėjai yra akivaizdūs. Baltosios musės, tripsinės erkės ir afidės gali sukelti lapų susisukimą dar prieš jums pastebint pačius kenkėjus. Šie smulkūs parazitai minta augalo sultimis ir išskiria toksinų, kurie sutrikdo normalų lapų vystymąsi.

Ypač pavojingos yra baltosios musės. Jos ne tik tiesiogiai kenkia augalui, bet ir perneša virusus. Jų lerviniai stadijos gyvena lapų apačioje ir yra sunkiai pastebimi.

Tripsinės erkės taip pat yra problemiškos. Jos tokios smulkios, kad jas galima pastebėti tik per lupą. Tačiau jų poveikis augalui yra dramatiškas – lapai ne tik susisuka, bet ir įgyja sidabrinį atspalvį.

Kenkėjų kontrolės metodai:

  • Reguliariai tikrinkite lapų apačią
  • Naudokite geltonos spalvos lipnias spąstus
  • Purkškite augalus šaltu vandeniu anksti ryte
  • Taikykite biologinę kontrolę – naudokite naudingus vabzdžius

Virusinės infekcijos: kai problema rimtesnė

Virusinės infekcijos yra viena rimčiausių lapų susisukimo priežasčių. Pomidorų lapų susisukimo virusas (TYLCV) yra ypač paplitęs šiltesnėse klimato zonose ir plinta per baltąsias muses.

Virusine infekcija užkrėsti augalai paprastai atsilieka augime, jų lapai ne tik susisuka, bet ir gelsta. Vaisiai formuojasi mažesni ir blogesnės kokybės. Deja, virusinių infekcijų išgydyti neįmanoma.

Kitas dažnas virusas – pomidorų mozaikos virusas. Jis sukelia ne tik lapų susisukimą, bet ir charakteringą marmurinį lapų spalvingumą. Šis virusas gali plisti per užkrėstus sėklas, įrankius ar net sodininkų rankas.

Virusinių infekcijų prevencija:

  • Pirkite sėklas iš patikimų tiekėjų
  • Dezinfekuokite sodo įrankius
  • Kontroliuokite kenkėjus, kurie perneša virusus
  • Pašalinkite užkrėstus augalus iš daržo

Herbicidų poveikis: nematoma grėsmė

Daugelis sodininkų net neįtaria, kad herbicidų poveikis gali būti lapų susisukimo priežastis. Net jei jūs nenaudojate herbicidų savo darže, jie gali patekti iš kaimyninių sklypų su vėju ar lietaus vandeniu.

Ypač pavojingi yra auxino tipo herbicidai (2,4-D, dicamba). Jie sukelia charakteringą lapų susisukimą ir deformaciją. Augalai atrodo tarsi „susiraukšlėję”, o jauni ūgliai gali būti visiškai deformuoti.

Herbicidų poveikis dažnai yra nepastebimas iš pradžių, bet pasekmės gali būti ilgalaikės. Užterštas dirvožemis gali paveikti augalus visą sezoną.

Genetiniai faktoriai: kai problema veislėje

Kai kurios pomidorų veislės yra genetiškai linkusios į lapų susisukimą. Tai ypač būdinga kai kurioms vyšninių pomidorų veislėms ir seniems, nehibridiniams sort­ams.

Šiuo atveju lapų susisukimas nėra liga ar streso požymis – tai tiesiog veislės charakteristika. Tokie augalai paprastai normaliai auga ir duoda gerą derlių, nepaisant keisto lapų išvaizdos.

Tačiau genetinis polinkis į lapų susisukimą gali padaryti augalus jautresnius aplinkos stresui. Tokiems augalams reikia ypač kruopščios priežiūros.

Praktiniai sprendimai ir kada dar ne per vėlu

Susidūrę su lapų susisukimo problema, pirmiausia reikia nustatyti tikrąją priežastį. Pradėkite nuo paprasčiausių dalykų – patikrinkite laistymo režimą ir aplinkos sąlygas.

Jei problema prasidėjo staiga karštų dienų metu, greičiausiai tai fiziologinis stresas. Tokiu atveju padės dažnesnis, bet ne intensyvesnis laistymas. Galite naudoti šešėliavimo tinklus arba pasodinti aukštesnius augalus šalia pomidorų.

Jei įtariate azoto perteklių, nustokite tręšti azoto trąšomis ir padidinkite kalio kiekį. Gerai padeda pelenų tirpalas – 1 stiklinė pelenų 10 litrų vandens.

Naudokite integruotą kenkėjų kontrolės sistemą – derinkite biologinius, mechaninius ir, jei būtina, cheminius metodus. Atminkite, kad prevencija visada geresnė už gydymą.

Virusinių infekcijų atveju, deja, augalus tenka pašalinti. Bet tai geriau nei leisti infekcijai plisti po visą daržą. Kompostuoti tokių augalų negalima – juos reikia sudeginti arba išmesti su buitinėmis atliekomis.

Skubūs veiksmai, kai lapai jau susisuko:

  • Sumažinkite stresą – pavėsio padarymas, reguliarus laistymas
  • Patikrinkite kenkėjus – ypač lapų apačią
  • Koreguokite trešimą – mažiau azoto, daugiau kalio
  • Pagerinkite oro cirkuliaciją tarp augalų
  • Stebėkite naujų simptomų atsiradimą

Svarbu suprasti, kad ne visada lapų susisukimas reiškia katastrofą. Daugeliu atvejų augalai gali atsigauti ir duoti normalų derlių, jei problema sprendžiama laiku ir tinkamais metodais. Tačiau ignoruoti šio simptomo negalima – jis visada signalizuoja, kad kažkas negerai.

Geriausias sprendimas – prevencija. Palaikykite optimalias augimo sąlygas, reguliariai stebėkite augalų būklę ir reaguokite į pirmuosius problemos ženklus. Pomidorai yra dėkingi augalai, bet jiems reikia dėmesio ir supratimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Į viršų